ژوئن 14, 2021

DC TIME

نگاهی نو به دنیای شگفت انگیز کمیک بوک

مقایسه فیلم آکوامن و بلک پنتر، کدامیک در نشان دادن تمدنی جدید بهتر عمل کردند؟

اول از همه باید بگم این مقاله هیچگونه اسپویل از این دو فیلم ندارد و میتونید با خیال راحت این مقاله رو بخونید!
فیلم آکوامن و بلک پنتر هر دو فرمول یکسانی را برای روایت داستان انتخاب کردند با کمی تفاوت اما بلک پنتر کجا و آکوامن کجا. هر دو فیلم میخواستن داستان به تاج و تخت رسیدن یک پادشاه رو به ما نشون بدن و همچنین ما رو با تمدنی که تا حالا نظیرش رو در سینما ندیدیم آشنا کنن پس بیاین با هم ببینیم کدومشون تونستن در این کار موفق باشند، جایی نرید و با ما همراه باشید! ( نویسنده فکر میکنه برنامه‌ی تلویزیونیه(: )

جلوه های ویژه:

برای نشون دادن تمدنی که در زمینه علم بسیار پیشرفته تر از دنیای واقعی است یا تمدنی که پر از موجودات خارق العاده است مهم‌ترین چیزی که باید در فیلم عالی و بدون مشکل باشه جلوه های ویژه اس و اگه جلوه های ویژه کمی بد باشه تمدن با شکوهی که فیلم قصد داره به ما نشون بده به یک جوک مسخره تغییر پیدا میکنه و دیگه جذابیت خودشو نداره ولی خوش بختانه دو فیلم آکوامن و بلک پنتر (پلنگ سیاه) بدون شک در این زمینه عالی عمل کردند، البته فیلم آکوامن می تونست بهتر عمل کنه. (ولی از حق نگذریم کار ساخت جلوه های ویژه آکوامن به مراتب سخت تر از پلک پنتر بود)

رسم و رسوم ها:

مطمئنا هر تمدنی چه کوچک باشه چه بزرگ رسم های خودشو داره و نشون دادن این رسم ها در خو گرفتن بیننده با این تمدن بسیار کمک میکنه، فیلم بلک پنتر کاملا عالی این رسوم رو نشون داد بر عکس فیلم آکوامن! (متاسفانه) فیلم آکوامن به جای نشون دادن رسوم آتلانتیس صحنه های اکشن نشون داد و بیننده تقریبا هیچ چیز از رسوم های اتلانتیس ندید!

ریشه‌ی تمدن:

اولین چیزی که اوایل دیدن فیلمی که قصد داره ما رو با تمدن جدیدی آشنا کنه به ذهنمون میاد اینکه این تمدن چجوری درست شد؟ فیلم بلک پنتر تقریبا به این مسئله پرداخت و فیلم آکوامن هم تا حدی به این مسئله پرداخت ولی متاسفانه هیچکدوم از این دو فیلم به خوبی نتونستن ریشه‌ی تمدنشون رو نشون بدن و امیدوارم در قسمت های بعدی این دو فیلم به این مسئله به خوبی پرداخته بشه و بهش اهمیت بدن…

فرهنگ:

مطمئنا هر تمدنی فرهنگ خودشو داره و نشون دادن فرهنگ هر تمدن به مخاطب اهمیت زیادی داره و نباید سر سری بهش پرداخته بشه یا حتی اشاره‌ای به آن در طول فیلم نشه! فیلم آکوامن اصلا به این مورد اهمیت نداد بر عکس کمیک که به فرهنگ آتلانتیس به خوبی پرداخته شده، فیلم بلک پنتر به نحو خوبی این فرهنگ رو نشون داد البته می تونست بهترهم باشه… اگه زمان فیلم بلک پنتر بیشتر بود شاید به این مسئله به نحو بهتری پرداخته می شد ولی همین هم کفایت میکنه.

پس واندروومن چی ؟!

شاید برای خیلی ها سوال باشه که چرا فیلم آکوامن یا بلک پنتر رو با واندروومن مقایسه نکردم، در جواب این سوال باید بگم که فرمول ساخت فیلم واندروومن زمین تا آسمون با دو فیلم آکوامن و بلک پنتر فرق داره! فیلم واندروومن تنها چند دقیقه از کل مدت زمان فیلم به تمیسکرا پرداخت و اصلا هدف این فیلم آشنا کردن مخاطب با تمدن تمیسکرا نیست بلکه روایت داستان آشنایی دایانا (واندروومن) با دنیای ما است.

نتیجه گیری:

کاملا مشخصه که هر دو فیلم تلاش کردن تا تمدنی را که ما در کمیک ها دیدیم به سینما بیارن و فیلم بلک پنتر در این زمینه عالی عمل کرد ولی متاسفانه فیلم آکوامن به خوبی عمل نکرد و در نشون دادن تمدن آتلانتیس شکست خورد! البته هنوز میشه این اشتباه رو در قسمت بعدی این فیلم جبران کرد… در آخر باید بگم که با این تفاسیردر نشون دادن تمدن جدیدی به مخاطب صد در صد بلک پنتر بهتر از آکوامن عمل کرد.

ممنون که تا اینجا با ما همراه بودید!

نظر شما چیه؟!